Chmura Nextcloud, OwnCloud. Sposób na własną darmową chmurę

W dzisiejszej erze internetu chmura jest coraz popularniejsza. Jest to bardzo wygodne i wydajne. Z każdego miejsca i urządzenia mamy dostęp do tych samych plików trzymanych na serwerze.

  • chmura

Praktyczne zastosowanie? Przykładowo, zawodowy fotograf może używać chmury do udostępniania zdjęć, czy filmów dla klientów. Nie musi już nagrywać zdjęć na płyty. W firmie można wspólnie edytować dokumenty i mieć ciągły wgląd w zmiany nanoszone przez konkretnych użytkowników. Chmura może być naszym magazynem danych, których nie pomieści nasz telefon. W dużej odległości od naszego komputera mamy dostęp do muzyki czy dokumentów. Oczywiście, pliki możemy do chmury wysyłać z dowolnego miejsca.

chmura

OwnCloud oraz Nextcloud to najpopularniejsze darmowe chmury. Posiadają one oprogramowanie na wszystkie znane platformy. Po zainstalowaniu skryptu, możemy z niego korzystać poprzez przeglądarkę www lub za pomocą klientów. W obu wypadkach możemy wysyłać jak i pobierać pliki z chmury. Oba programy wspierają WebDAV.

Darmowa chmura sprawdza się idealnie jako hosting zdjęć. Możemy na nim wygodnie umieścić zdjęcia wykorzystane w aukcji internetowej. Musisz wysłać spory plik, a ogranicza Cie email? Z darmową chmurą nie ma problemu. Wystarczy wysłać plik i go udostępnić dowolnej osobie. Proste i wygodne. Oba systemy pozwalają również tworzyć kalendarz oraz listy zadać. Możemy je tworzyć z dowolną liczbą użytkowników danej chmury. Może być to przydatne w pracy zespołowej.

Funkcjonalność chmury możemy rozszerzyć wykorzystując wtyczek. Pozwala to na dowolne modyfikacje. Możemy przykładowo korzystać z mapy ze śladami GPS. Wtyczki możesz zobaczyć tutaj oraz tutaj.

Co jest potrzebne aby korzystać z takiego rozwiązania? Przede wszystkim hosting www. Możesz skorzystać z darmowych lub płatnych rozwiązań.

Nextcloud: Strona projektu. DEMO

OwnCloud: Strona projektu. DEMO (Logowanie: test/test)