Telefon z chin (Aliexpress). Czy warto kupić telefon w chinach? Jaki model?

Kiedy mój stary telefon przestał mi wystarczać postanowiłem kupić smartfona. Oczywiście chciałem coś porządnego z dobrym aparatemi obsługą dwóch kart SIM. Przeczesując internet w oko wpadł mi LG G4. Jest to flagowy model LG z 2015 roku. Ma fantastyczny aparat z pełnym trybem manualnym. Nagrywa filmy 4K i ma wymienną baterię. Sugerowana cena detaliczna w momencie wejścia na polski rynek to 2599 zł. Spor. A ja szukałem czegoś do 400 zł. W grę wchodził zakup czegoś z Allegro, ale nic ciekawego nie znalazłem, lub telefon z Chin.

Czy warto kupić telefon z Chin?

Na „chińskim allegro” jest sporo telefonów. Znajdziemy tam sporo marek nieznanych. Ja jednak szukałem czegoś markowego. Wspomniany LG G4 kosztuje tam 340 zł! Tak, nie  2599 zł a 340 zł! Dlaczego?

Markowe telefony w tak niskich cenach są modelami odnawianymi. Zostały one zwrócone sprzedawcy, były naprawione w ramach gwarancji lub posiadały wadę fabryczną. Po naprawie wady telefony są usuwane. Otrzymuje on nową obudowę oraz baterię. Taki telefon nie różni się zazwyczaj niczym od nowej wersji. Jest również w pełni sprawny. Dzięki temu jego cena jest znacznie niższa.

LG G4 z Aliexpress. Mój pierwszy telefon z Chin

Telefon z chin

LG G4 kupiłem w styczniu 2018 roku. Przesyłka idzie do max 60 dni i tyle czekałem. Po wysyłce sprzedawca wysyła nam numer przesyłki do monitorowania jej położenia. Co ciekawe, wysyłka była darmowa :). Telefon był bardzo dobrze zapakowany. Po sprawdzeniu stanu technicznego, zaktualizowałem androida do wersji 6. Różnice względem oryginału, które zauważyłem to nieoryginalna obudowa. W oryginale plecy telefonu są wykonane ze skóry. Ja otrzymałem plastikową imitację skóry. Ponieważ używam pokrowca nie ma to dla mnie znaczenia. Również bateria, która ma datę produkcji przypadającą na koniec 2017 roku nie jest oryginalna. Z deklarowanej  w oryginalnej baterii pojemności 3000 mAh posiada ok 2400. Na szczęście baterię można wymienić bez użycia narzędzi. Aparat w telefonie robi fantastyczne zdjęcia. Tutaj matryca jest oryginalna. Posiadając taki telefon nie trzeba już nosić dodatkowo aparatu. Innych problemów nie odnotowałem. Ponieważ telefon ma już dwa lata, akcesoria do niego są bardzo tanie. Dodatkowy koszt, który może nas czekać to VAT. Ja jednak nigdy się na niego nie załapałem. Nie wszystkie paczki są sprawdzane przez celników. Wysokość VATu to 23% wartości urządzenia. Z telefonu jestem bardzo zadowolony i taki markowy telefon z Chin każdemu polecam 🙂

Innym modelem w dobrej cenie jest następca LG G4. LG G5 również posiada świetny aparat oraz wymienną baterię. Oczywiście na Aliexpress kupimy wszystkie znane marki, jak i te niedostępne na europejskim rynku. Telefon z chin to oszczędność sporych pieniędzy. Większość producentów daje również roczną gwarancję na urządzenia oraz możliwość darmowego zwrotu.