Jak przyśpieszyć komputer z Windowsem?

W życiu każdego użytkownika przychodzi taka chwila, kiedy nasz komputer zaczyna „mulić”. Wolne działanie komputera jest irytujące i przeszkadza w komfortowej pracy. Pojawia się pytanie: jak przyśpieszyć komputer? W tym artykule postaram się pomóc wam w tym problemie.

Zdiagnozuj problem aby przyśpieszyć komputer

Przyczyn wolnego działania komputera może być wiele. Jednym z nich jest posiadanie przestarzałego sprzętu. Nowsze systemy operacyjne oraz programy wymagają coraz większej ilość pamięci ram oraz szybszych procesorów. W tym wypadku istnieją dwa rozwiązania: nowy komputer lub modernizacja posiadanej maszyny. Jeżeli posiadasz laptopa wymienić możesz jedynie dysk twardy oraz pamięć RAM. Zauważalne rezultaty daje wymiana dysku twardego na model SSD. Są to bardzo szybkie dyski, które zwiększają szybkość zapisu danych do niedostępnych dla starych modeli HDD prędkości. Pamięć ram warto zwiększyć do 8 GB. W nowszych konfiguracjach to już standard.

Drugą przyczyną wolnego działania komputera może być obciążenie procesora oraz pamięci RAM przez uruchomione programy. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, który program w jakim stopniu zużywa zasoby komputera.

 • Naciskamy jednocześnie kombinację klawiszy CTRL+ALT+DELETE.
 • Wybieramy Uruchom menedżera zasobów. W otwartym oknie wybieramy Monitor zasobów. Widzimy okno:

Jak przyśpieszyć komputer z Windowsem?

 • Interesują nas głownie dwa parametry: obciążenie CPU, czuli procesora, oraz zużycie pamięci RAM. W zakładce Procesor CPU klikamy na Średnie użycie CPU. Wybieramy sortowanie rosnące. Widzimy jakie procesy (programy) najbardziej obciążają nasz komputer.  Aby wyłączyć wybrany proces klikamy na niego prawym klawiszem myszy i wybieramy Zakończ proces.

W moim przypadku obciążenie komputera powodował czasami program Thunderbird. Generował on bez powodu duże zużycie CPU. Zresetowanie programu tymczasowo pomagało. Duże wykorzystanie procesora może też powodować proces  svchost.exe.  Jest to program systemowy, dlatego nie można go wyłączyć. Powodem okazała się włączona usługa Windows Update, która ciągle szukała na dysku aktualizacji powodując wykorzystanie 50% zasobów procesora. Było to również przyczyną przegrzewania się laptopa.

W zakładce Pamięć możemy zobaczyć które programy zużywają najwięcej pamięci ram. Warto dbać o to aby uruchomione były programy z których naprawdę korzystamy. Jeżeli np. rzadko korzystasz z pakietu biurowego Open Office/Libre Office wyłącz opcję uruchamiania go razem z systemem.

Wyłącz niepotrzebne usługi systemowe

Pewne usługi systemu Windows potrafią w niektórych sytuacja bardo spowolnić działanie komputera. Aby przyśpieszyć komputer musimy je wyłączyć. Usługa aktualizacji systemu Windows Update potrafi zużywać 50% zasobów procesora nawet kiedy nie aktualizuje systemu. Objawia się to poprzez proces svchost.exe, który zjada moc procesora. Dlatego opcję aktualizacji warto włączyć tylko kiedy chcemy zaktualizować system a następnie ją wyłączyć.

 • Wybieramy Start, klikamy prawym klawiszem myszy na  Komputer.
 • Właściwości >Windows Update i Zmień ustawienia.
 • Wybieramy Nigdy nie sprawdzaj czy są aktualizacje.

Warto również wyłączyć automatyczne indeksowanie plików Windows Search w systemie. Większość użytkowników nie korzysta z tej opcji, dlatego nie ma sensu aby spowalniała komputer.

 • Wybieramy Start, klikamy prawym klawiszem myszy na Zarządzaj.
 • Rozwijamy Usługi i aplikacje (na dole listy) i wybieramy Usługi.
 • Wybieramy na liście usługę Windows Search i otwieramy ją klikając dwukrotnie na niej myszką.
 • Typ uruchomienia ustawiany na Wyłączony.
 • Wybieramy Zatrzymaj i Zastosuj.

Usuń niepotrzebne i szkodliwe oprogramowanie aby przyśpieszyć komputer

Warto przeanalizować jakie programy mamy zainstalowane w naszym komputerze. Dużo osób ma aplikacje, które spowalniają komputer i są wręcz niebezpieczne dla naszych danych. Lista zainstalowanych programów znajduje się w:

 • StartPanel sterowania> Odinstaluj programy.

Sprawdź, czy wszystkie programy są potrzebne. Jeżeli nie wiesz do czego służy dana aplikacja sprawdź w Google.

Zadbaj o oprogramowanie antywirusowe

Kolejnym powodem „mulenia” komputera mogą być wirusy oraz różnego rodzaju szkodliwe oprogramowanie. Dlatego warto posiadać aktualny program antywirusowy. Warto zainstalować darmowy program Avast. Zapewnia och ochronę przed wirusami. Dopełnieniem jest Spybot – Search & Destroy PortableNie wymaga instalacji ale po rozpakowaniu należy zaktualizować bazę wirusów. Raz na miesiąc warto przeskanować nim nasz komputer w poszukiwaniu szkodników, które Avast może pominąć. Warto pamiętać, że nie należy posiadać zainstalowanych więcej niż dwa antywirusy! 

Wyczyść komputer ze śmieci

Jeżeli uporałeś się już z niechcianymi programami warto po nich posprzątać. Polecam dwa bardzo dobre oraz darmowe programy. Wyczyszczą one nasz system ze zbędnych plików oraz wpisów w rejestrze.

 • CCleaner (polecam wersję portable. Nie wymaga instalacji)
 • Odkurzacz (również polecam wersję przenośną)

Zapanuj nad autostartem

Niektóre programy uruchamiają się razem z systemem. Wyłączenie ich może przyśpieszyć komputer. Warto im tego zabronić.

 • Uruchom CCleaner
 • Wybierz Narzędzia i Autostart
 • Usuń programy, które nie mają się uruchamiać razem z systemem. Działaj ostrożnie! Jeżeli nie wiesz do czego służy dany program nie usuwaj go. Program antywirusowy musi uruchamiać się z systemem.

Defragmentacja dysku

Moim zdaniem nie ma to dużego wpływy na szybkość naszego komputera. Jeżeli jednak chcesz w ten sposób przyśpieszyć komputer skorzystaj z UltraDefrag Portable. Działa o wiele szybciej niż narzędzie systemowe.

Przyśpieszyć komputer

Jeżeli mimo przeczytania tego wpisu nie wiesz jak przyśpieszyć komputer skontaktuj się ze specjalistą. Warto zapłacić i móc szybko i bez stresu korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej techniki 🙂