PHP. Kopiowanie plików między serwerami

Kopiowanie plików między serwerami jest często problemem.  Najczęściej przebiega to tak: kopiowanie plików z FTP na dysk i z dysku na nowy serwer. Tutaj rodzą się problemy:

  • Jesteśmy ograniczeni szybkością naszego łącza z internetem
  • Podczas transferu plik może ulec uszkodzeniu. Nie jest ławo sprawdzić kilkadziesiąt tysięcy plików pod kątem poprawnego działania.

Spokojnie. Kopiowanie plików może być szybkie i bezpieczne. Pierwsze co musimy zrobić to spakować pliki na serwerze do zipa. Obecnie wszystkie hostingi posiadają menadżera plików, który potrafi pakować katalogi.  Kolejny krokiem jest stworzenie pliku z kodem PHP:

Plik z kodem zapisujemy jako kopiuj.php na serwerze gdzie plik ma zostać przesłany. W tym przypadku pobieramy plik plik.zip ze strony http://www.starastrona.com/plik.zip. Plik zostanie zapisany w tym samym katalogu, gdzie jest nasz skrypt kopiuj.php.

Aby rozpocząć kopiowanie, wchodzimy na stronę z plikiem kopiuj.php. Np. www.nowastrona.pl/kopiuj.php. Plik zostanie pobrany bez udziału klientów FTP! Szybkość transferu jest uzależniona od parametrów serwera. Rozpakuj plik plik.zip na serwerze docelowym poprzez managera plików w panelu hostingu. Porównaj wielkość obu plików. Gotowe!