Jak skalibrować monitor w laptopie

Kalibrowanie monitora w laptopie to czynność, którą warto wykonać. Większość laptopów, nawet tych wyższej klasy, posiada fabrycznie źle ustawione kolory. Jak rozpoznać nieprawidłowo skalibrowany (ustawiony) monitor w laptopie? Wystarczy skupić się na temperaturze wyświetlanych barw. Kolory będą zimne, a na monitorze wyraźnie zobaczymy nieprzyjemną niebieskawy zafarb. Pracowanie na źle ustawionym monitorze bardziej męczy oczy, które muszą znosić nienaturalne kolory. Również w pracy z grafiką stwarza to problem. Poprawna korekcja kolorów w zdjęciu na nieskalibrowanym monitorze sprawia, że na innym popranie ustawionym będzie ono wyglądało całkiem inaczej.

 Jak skalibrować monitor w laptopie?

Pierwszą opcją skierowaną do zaawansowanych użytkowników jest skorzystanie z specjalnego urządzenia do kalibrowania monitorów. Jest ono dość kosztowne. Jedna w niektórych miejscach można odpłatnie skalibrować monitor. Może uda się to u dobrego fotografa? Wynikiem pracy kalibratora jest plik z profilem kolorów ICC. Dla niektórych monitorów gotowe profile można znaleźć w internecie.

Gotowy plik z profilem kolorów ICC dodajemy w następujący sposób (Windows 7) :

  • Klikamy prawym klawiszem na pulpicie i wybieramy Rozdzielczość ekranu.
  • Następnie wybieramy Ustawienia zaawansowane. Zakładka Zarządzanie kolorami i ponownie Zarządzanie kolorami.
  • Z listu urządzeń wybieramy monitor. Zaznaczamy Użyj moich ustawień… Następnie Dodaj i  Przeglądaj.
  • Możemy teraz załadować nasz profil kolorów dla monitora.

W oknie ustawień kolorów w zakładce Zaawansowane dostępna jest również systemowa opcja kalibracji monitora. Wystarczy kliknąć Kalibruj ekran.

Jak skalibrować monitor w laptopie

Jak skalibrować monitor w laptopie

Program do kalibrowania kolorów w laptopie

Drugi sposób z którego sam korzystam to skorzystanie z darmowego programu do kalibracji monitora w laptopie. F.lux nie kalibruje do końca kolorów, ale robić coś bardzo ważnego. Zmienia temperaturę barw. Dzięki niemu bez zbędne wiedzy możemy ustawić dość poprawą temperaturę barw na monitorze. F.lux możesz pobrać tu: justgetflux.com. Po zainstalowaniu obok zegara w prawym dolnym rogu zobaczymy nową ikonkę. Klikamy na nią prawym klawiszem myszy.

2

Domyślnie program sam w zależności od pory dnia kontroluje temperaturę barw. Jest to bardzo wygodne dla naszego wzroku. Ja jednak często do edycji zdjęć na laptopie ustawiam temperaturę barw na 5000K. Aby  to zrobić z menu wybieramy Settings. 

Jak skalibrować monitor w laptopie

Za pomocą suwaków możemy regulować temperaturę barw w dzień i w nocy. Domyślnie w nocy program ustawie cieplejsze kolory. Możemy ustawić sobie obie pozycje na 5000K. Przy takim ustawieniu nasz monitor zawsze będzie miał jednakową ciepłotę barw. F.lux jest świetnym programem i nie wyobrażam sobie bez niego mojego laptopa.