Jak wstawić ikonę strony www. Jak dodać Favicon

Co to favicon?

Favicon jest to malutka ikonka strony www. Jest ona widoczna w górnym pasku przeglądarki tuż przy adresie strony www. Favicon jest bardzo fajnym uatrakcyjnieniem naszej strony www czy bloga.

Jak dodać favicon

Przykłady faviconów

Jak dodać ikonę strony www (favicon)?

Jak dodać favicon na dowolnej stornie WWW? Istnieją na to dwa sposoby:

  • W kodzie HTML strony dodając do niego:

     

    Podany fragment kody należy wstawić pomiędzy znacznikami <head>  podany kod </head>W tym przypadku nasz favicon icon.ico musi się znajdować w katalogu głównym strony, czyli razem z plikiem index.html lub index.php
  • Znacznie prostszym, jest umieszczenie favicona o nazwie favicon.ico w katalogu głównym forum. Bardzo ważne jest aby favicon miał dokładnie taką nazwę. Inaczej ten sposób nie zadziała. Większość przeglądarek same go odnajdą. Zmiany w kodzie nie są potrzebne.

Jak dodać favicon w WordPressie?

Wstawienie favicona w WordPressie jest proste. Do głównego katalogu WordPressa (tak gdzie jest plik index.php) skopiuj plik favicon.ico. Gotowe!

Ja zrobić favicon?

Favicon to grafika o rozmiarach 16 na 16 pikseli lub 32 na 32 piksele. Możemy zapisywać ją w formacie PNG lub ICO. Jeżeli sami chcemy stworzyć favicona, możemy to zrobić w darmowym programie GIMP. Możemy bezpośrednio z niego zapisać naszego favicona do pliku w formacie ICO.

Jeżeli masz grafikę w innym formacie o chcesz ją zmniejszyć do wymaganych wymiarów, zrobisz to w darmowym programie IrfanView. Możemy w nim otworzyć dowolny format grafiki, zmniejszyć jej rozdzielczość i zapisać do formatu ICO lub PNG. Jeżeli jednak nie chcesz instalować tych programów, skorzystaj z narzędzi online: favicon generator.