Darmowy program HDR LDR. Tworzenie zdjęć HDR

Darmowy program HDR LDR

SNS-HDR to świetny polski darmowy program HDR. Występuje on w dwóch wersjach: płatnej oraz darmowej. Wersja darmowa SNS-HDR Lite jest programem działającym w trybie tekstowym. Jest jednak dostępna do niego nakładka GUI.  Pobieramy i instalujemy SNS-HDR Lite oraz nakładkę GUI (musimy ją rozpakować). Uruchamiamy SNS-HDR Lite Batch GUI.exe.

Darmowy program HDR

 

Przyciskiem SNS-HDR Lite wybierasz miejsce instalacji SNS-HDR Lite.exe. Domyślnie instaluje się np tu: C:\Program Files\SNS-HDR Lite 2. 

Gotowe! Masz już darmowy program HDR 🙂 Warto poeksperymentować z różnymi ustawianiami. SNS-HDR jako darmowy program HDR potrafi przetwarzać jedno, lub kilka zdjęć o różnych parametrach. Odczytuje również pliki RAW.

SNS-HDR Lightroom Plugin

Jeżeli używasz Lightrooma, warto zainstalować wtyczkę do SNS-HDR Lite. Do pobrania tu:

https://github.com/michaelkoetter/snshdr_lightroom 

Darmowy program HDR

We wtyczce musimy również podać miejsce instalacji SNS-HDRa. Aby stworzyć zdjęcie HDR musisz zaznaczyć zdjęcia do przetworzenia. Kliknąć Library i Export. W nowym oknie Export To: SNS-HDR.  Po przetworzeniu zdjęcie zostanie automatycznie załadowane do Lightrooma. Moim zdaniem jest to najlepszy sposób na darmowy program HDR.

Darmowy program do LDR

EnfuseGUI jest darmowym programem HDR. Pozwala on łączyć zdjęcia o różnym zakresie tonalnym oraz o różnej ostrości. Dzięki niemu możemy uzyskać obrazy o dużej głębi ostrości.

Darmowy program HDR

Jedyną wadą programu jest brak funkcji wyrównywania zdjęć. Dlatego zdjęcia muszą być wykonane ze statywu. Można spróbować je wyrównać programem Align image stack. Jednak taka operacja może być nieco skomplikowana.

Rozwiązaniem tego problemu jest wtyczka do Lightrooma LR/EnfuseAutor rozdaje ją za drobne datki finansowe. Wtyczka pozwala na automatyczne wyrównywanie zdjęć. Bardzo ją polecam 🙂

Oczywiście istnieją inne darmowe programy HDR. Przetestowałem je wszystkie i wiem, że nie ma lepszych darmowych programów niż te opisane w tym artykule. Aby zdjęcia HDR były udane warto wiedzieć jak wykonywać zdjęcia o różnym stopniu ekspozycji. Warto też używać  Bracketingu w aparacie. Bardzo dobrym programem używanym przez profesjonalistów i mnie jest Lightroom. Polecam go każdemu. Nie jest on tani. Można jednak na Allegro kupić starszą wersję w niskiej cenie. Nawet wersja sprzed kilka lat zawsze będzie lepsza od marnego darmowego programu.